Navn
Museet Ribes Vikinger
Indsendt af Museet Ribes V… den
Varighed
1.00
Billede
Materialer
Visning på kort
Vis udbyderadresse

Når pengene i kisten klinger, straks sjælen af Skærsilden springer

Lad eleverne få et indblik i og forståelse for, hvad afladstanken var og kirken som magtorgan. Iført munkekutte prøver eleverne kræfter med at skrive med pen og blæk, og måske er der nogen, der opnår aflad. Aktiviteten kan kombineres med en rundvisning i middelalderudstillingen på Museet Ribes Vikinger.

Emneområde
Gratis
Nej
Forløbstype
Overordnet målgruppe
Hele året
Ja
Enhed
Ansøgningsknap
Søg om refusion af forløbet
Formål

Færdigheds- og vidensmål for undervisningsforløbet:

HISTORIE
Efter 4. klassetrin: 
Kronologi og sammenhæng
• Eleven kan relatere ændringer i hverdag og livsvilkår over tid til eget liv
• Eleven kan beskrive ændringer i magtforhold og samfundsstrukturer over tid
• Eleven har viden om magtforhold og samfundsstrukturer før og nu

Historiebrug
• Eleven kan fortælle om, hvordan mennesker er påvirket af og bruger historie
• Eleven kan opnå viden om historie gennem brug af historiske scenarier
• Eleven har viden om historiske scenarier
• Eleven kan forklare, hvorledes de og andre er historieskabte og skaber historie
• Eleven har viden om personer og hændelser, der tillægges betydning i historien

Efter 6. klassetrin:
Historiebrug
• Eleven kan perspektivere egne og andres historiske fortællinger i tid og rum
• Eleven kan forklare historiske fortællingers sammenhæng med fortidsfortolkninger og nutidsforståelser
• Eleven har viden om enkle sammenhænge mellem fortidsfortolkninger og nutidsforståelser

 

KRISTENDOMSKUNDSKAB
Efter 3. klassetrin: 
Kristendom
• Eleven kan udtrykke sig om, hvad kristendom er og om centrale begivenheder i kristendommens historie, herunder folkekirkens betydning i Danmark
• Eleven kan udtrykke sig om enkelte begivenheder i kristendommens historie
• Eleven har viden om kristendommens opståen og udvikling
• Eleven kan udtrykke sig om grundbegreber i kristendommen
• Eleven har viden om centrale kristne grundbegreber

Efter 6. klassetrin:
Livsfilosofi og etik
• Eleven kan udtrykke sig nuanceret om den religiøse dimensions indhold og betydning ud fra grundlæggende tilværelsesspørgsmål og etiske principper
• Eleven kan redegøre for sammenhængen mellem etiske principper og moralsk praksis i hverdagslivet og i religiøse problemstillinger
• Eleven har viden om værdier, normer og adfærd i etiske problemstillinger

Kristendom
• Eleven kan forklare, hvad kristendom er, og gengive hovedtræk i kristendommens historie, herunder folkekirkens betydning i Danmark
• Eleven kan gengive centrale begivenheder i kristendommens historie, med særlig vægt på danske forhold
• Eleven har viden om centrale begivenheder i kristendommens historie, med særlig vægt på danske forhold
• Eleven kan redegøre for betydningen af centrale grundbegreber i kristendommen
• Eleven har viden om udlægninger af centrale grundbegreber i kristendommen

Beskrivelse af tilmeldingsproceduren

Forløbet kan bookes på vores hjemmeside

Vis ikke på profil
Afbrudt
Antal
28
Skjul kontaktformular
Afbrudt
Hvem kan få tilskud
Kommunale institutioner